- Komerční sdělení-podnikatel

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Platina

Platina je vzácný kov, který má mnoho využití v...

Co vše brát v úvahu při psaní recenze služby

Pokud si přejete, aby vaše zkušenost s určitou službou byla...

5 tipů, jak získat výhodnější hypotéku

Úroky hypoték na Slovensku stále patří k nejnižším v...

3 důvody, proč se vyplatí digitální hypotéka

Bankovní služby se stále více digitalizují a hypotéka není...

5 tipů, jak získat výhodnější hypotéku

Úroky hypoték na Slovensku stále patří k nejnižším v Evropě. Po opatřeních Národní banky Slovenska však někteří zájemci o nové bydlení mohou mít problém se získáním dostatečné částky na financování bydlení. Poradíme vám, jak z hypotéky vytěžit co nejvíc.

HLEDEJTE
Nabídka úvěrů na bydlení je stále široká. Hledejte důsledně a kromě úroku věnujte pozornost také délce fixace sazby. Mezi nejlepší nabídky patří úvěry s úrokovou sazbou pod 1,20 % ročně as fixací na tři a více let. Vyplatí se také obrátit na banku, která vám hypotéku poskytne bez poplatku, umožní během roku více bezplatných mimořádných splátek, a pokud chcete refinancovat úvěr, nebude vyžadovat nový znalecký posudek. Samozřejmostí by měla být i pomoc s vyřizováním a proplacením poplatků na katastru.

KOMBINUJTE
Hypotéku dnes můžete získat nejvýše do výše 90% z hodnoty zakládané nemovitosti. Zákon však zároveň výrazně omezuje množství úvěrů, u nichž mohou banky poskytnout více než 80 %. Řešením v takové situaci může být kombinovaná hypotéka, ve které se klasická hypotéka pojí s úrokově zvýhodněným spotřebním úvěrem. I když je výsledná splátka nejprve vyšší než u klasické hypotéky, celkově zaplatíte méně. Spotřební část kombinované hypotéky se totiž splácí jen 8 let, po kterých se vám měsíční splátka výrazně sníží.

REFINANCUJTE
Ještě před třemi lety byly úroky hypoték v porovnání s dneškem téměř dvojnásobné. Pokud už úvěr na bydlení splácíte a chtěli byste mít lepší podmínky nebo si úvěr navýšit, vyplatí se vám jej refinancovat v bance s lepší nabídkou. Některé banky vám dokonce proplatí i poplatek za předčasné splacení v původní bance, takže ani nemusíte čekat na konec fixace sazby, kdy je předčasné splacení standardně bez poplatku.

ŽÁDEJTE
Máte-li 18 až 35 let a loni jste nevydělávali v průměru více než 1,3 násobek průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství, s hypotékou můžete získat daňový bonus pro mladé. V daňovém přiznání nebo v ročním zúčtování daně si pak budete moci snížit výši daně z příjmu o polovinu zaplacených úroků, nejvýše však do výše 400 eur. K tomu je důležité od banky získat potvrzení o zaplacených úrocích. Dobrá banka vám jej pošle automaticky a bezplatně, v jiných o něj budete muset žádat aktivně sami.

SPORTE
Ideální je mít vlastní prostředky ve výši 10 – 20% z ceny nemovitosti. Univerzální rada na závěr pro každého, kdo uvažuje s hypotékou, proto zní – začněte spořit. Čím dříve, tím lépe. Některé banky vás za to dokonce odmění. „Po dvou letech pravidelného spoření u nás získáte automaticky hypotéku s nejnižší sazbou až do desetinásobku naspořené částky,“ říká Marta Cesnaková, mluvčí České spořitelny. Výhodou spoření v největší slovenské bance je i možnost mimořádných vkladů až do tisíce eur měsíčně v posledních šesti měsících. Za každý vložený tisícovku na spoření se totiž dostupná částka nejvýhodnější hypotéky zvýší o 10 000 eur. Takto si dokážete pomoci a získat hypotéku v potřebné výši s nejlepšími podmínkami.

- Komerční sdělení-live magazin