Se slovem mediace se můžeme běžně setkat již od konce 90. let minulého století. Přesto ale existuje spousta lidí, kteří o tomto mimosoudním způsobu řešení sporů neslyšeli. Pojďme se podívat na to, co přesně mediace je a co dokáže.
Co je mediace
Jako mediace se označuje komunikační metoda, při níž se zjišťují zájmy, potřeby a přání jednotlivců. Následně se na základě možností a podmínek stran konfliktu hledá takový průnik, s nímž budou všichni zúčastnění spokojeni.
Mediace se vždy snaží najít takové řešení, které bude rychlé a díky kterému se pomyslnými vítězi stanou všichni účastníci. Této komunikace se kromě samotných stran konfliktu účastní také mediátor. Jeho úkolem je udržovat strukturu celé konverzace během mediačního jednání.
Jakou roli má v mediaci mediátor
Mediátor dokáže jinými slovy popsat pohled jednoho i druhého člověka. A zároveň pomáhá najít mezi oběma těmito pohledy pomyslný průsečík. Při mediaci dostávají obě strany konfliktu prostor k vyjádření, vysvětlení a sdělení všech důležitých informací.
Kdy může být mediace úspěšná
Průběh mediace má svá pravidla. Mediátor zároveň každé jednání řídí pomocí spousty komunikačních metod. Díky tomu mají strany konfliktu možnost se slyšet, pochopit se a dohodnout se na řešení.
Nutno však podotknout, že řešení či dohoda nemusí být jediným úspěšným zakončením mediace. Za úspěch lze mnohdy považovat i to, že se obě strany byly schopné sejít a mluvit spolu.
Co je potřeba udělat před zahájením mediace
Samotné mediaci předchází seznámení stran konfliktu s mediační smlouvou. K tomu může dojít v mediační místnosti nebo i v předstihu v rámci e-mailové komunikace. Mediační smlouva přitom shrnuje všechny náležitosti nutné k provedení mediace.
Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.