- Komerční sdělení-podnikatel

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Platina

Platina je vzácný kov, který má mnoho využití v...

Co vše brát v úvahu při psaní recenze služby

Pokud si přejete, aby vaše zkušenost s určitou službou byla...

5 tipů, jak získat výhodnější hypotéku

Úroky hypoték na Slovensku stále patří k nejnižším v...

3 důvody, proč se vyplatí digitální hypotéka

Bankovní služby se stále více digitalizují a hypotéka není...

Poskytování úvěrů se od 1. července opět zpřísňuje

Národní banka Slovenska NBS iv letošním roce pokračuje regulaci zadlužování Slováků. Od 1.7.2019 mohou přesáhnout výši 80% z ceny nemovitosti jen 2 z 10 hypoték. Sníží se i počet klientů, kteří mohou překročit 8násobek čistého ročního příjmu.

Poskytování úvěrů ve slovenských bankách se postupně zpřísňuje. Opatření NBS, která postupně vstupují v platnost od loňského července, mají přinést rovnováhu na trhu s realitami i úvěry na bydlení. Zatím se obavy z toho, že výrazně omezí poskytování úvěrů, nenaplňují. Od 1. července však přibudou další zpřísnění.

Od července bude méně výjimek
Regulace NBS bude od července pokračovat formou snižování poskytnutých výjimek. Doposud banky mohly poskytnout 4 z 10 hypoték ve výši od 80 do 90% ceny nemovitosti. Od 1.7. bude možné poskytnout jen 20 procent hypoték, které mohou přesáhnout výši 80 procent z ceny nemovitosti. Počet výjimek se sníží iv případě překročení dluhového stropu. Do současnosti bylo možné poskytnout 5 z 10 úvěrů, které by u klienta překračovaly 8násobek jeho čistého ročního příjmu. Nově, tedy od 1. července, budou banky poskytovat jen 10 % výjimek. Z toho 5 % bude určeno pro mladé do 35 let s limitem do 9-násobku čistého ročního příjmu, a 5 % pro klienty starší 35 let bez stanoveného dluhového stropu.

Jak lze dofinancovat
Klienti, kteří chtějí své bydlení financovat hypotékou, mají několik možností, jak doplnit chybějící finance, na které jim poskytnutá hypotéka nestačí. První z nich je založení rodičovského bydlení, po splacení části úvěru lze rodičovské bydlení vyjmout z bankovní jistoty. Druhá možnost počítá se spoludlužníkem na hypotečním úvěru, což může výrazně snížit úrok a zároveň zvýšit půjčenou částku. Hypotéku můžete dofinancovat i vysokým jednorázovým vkladem do stavebního spoření a čerpat stavební úvěr. Čtvrtá možnost je spotřební úvěr, ale v konečném důsledku se považuje za nejnevýhodnější formu dofinancování.

Předchozí opatření omezila objem jen mírně
NBS začala zavádět regulační opatření proti zadlužování již v roce 2017. Zrušily se stoprocentní hypoteční úvěry, zavedl se maximální dluhový strop, omezil se počet schválených žádostí na hypotéky v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti a postupně se zmenšuje počet výjimek, kterým banky takovou hypotéku poskytnou. Podle NBS růst úvěrů zpomaluje, což ovšem nemusí být jen zásluhou zavedených regulací. Důvodem může být i silnější vlna pobírání úvěrů po ohlášení přísnějšího poskytování a přeúvěrovanost českých domácností. Navzdory zpomalení je zadluženost Slováků stále nad průměrem zemí střední a východní Evropy.

Podmínky hypoték jsou stále přijatelné
Poptávka po hypotékách souvisí is tím, že hypotéky na Slovensku jsou levnější i ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. Průměrná úroková sazba se v lednu letošního roku pohybovala na úrovni 1,5 %. Průměr eurozóny je na úrovni přibližně 1,9 %. V Česku je průměrná úroková sazba úvěrů na bydlení až 2,9%. Navzdory omezením je poptávka po nových hypotékách stále obrovská. Dokladují to čísla nových hypoték za březen 2019. Banky poskytly nové úvěry za 793 milionů eur, což je nový rekord po posledních opatřeních NBS v červenci 2018, která měla za cíl snížit zájem lidí o úvěry.

- Komerční sdělení-live magazin