- Komerční sdělení-podnikatel

Jak založit živnost

Založení živnosti je otázkou jednoho, maximálně dvou dní. Stačí...

Platina

Platina je vzácný kov, který má mnoho využití v...

Co vše brát v úvahu při psaní recenze služby

Pokud si přejete, aby vaše zkušenost s určitou službou byla...

5 tipů, jak získat výhodnější hypotéku

Úroky hypoték na Slovensku stále patří k nejnižším v...

3 důvody, proč se vyplatí digitální hypotéka

Bankovní služby se stále více digitalizují a hypotéka není...

Stropní chlazení Vás zchladí zdravě a komfortně

Rozlučte se s nachlazením, ztuhlým krkem a seknutými křížemi. Stropní chlazení nevíří prach a není třeba jej čistit od bakterií jako klimatizaci. Na rozdíl od klimatizace využívá stropní chlazení systém sálání, který je nesrovnatelně přirozenější a příjemnější než proudění vzduchu. Je to pocit, jako když v horkém letním dni vstoupíte do chladivé katedrály.

Zemské klima se citelně mění. Ukazuje se to v posledních letech značným nárůstem teplot, vždyť rok 2015 byl tím nejteplejším vůbec. Klimatické změny budou mít výrazný vliv i na techniku ​​budov, jejímž cílem bude zajistit optimální tepelnou pohodu nejen v zimě, ale také během horkého léta. Tématem se stává ne jak vytopit v zimě, ale jak zchladit v létě. Chlazení se podobně jako v automobilech stane nezbytnou součástí výstavby rodinných domů, bytů nebo administrativních prostor.

Princip spočívá ve velkoplošném chlazení stropem pomocí chladící vody cirkulující v zabudovaných trubkách. Ochlazování na rozdíl od klimatizace probíhá sáláním. Teplota stropu se pohybuje mezi 15-19 °C. Toto jemné velkoplošné chlazení přináší ideální tepelný komfort, neboť ochlazování sáláním je pro člověka nejpřirozenější. Pocit jemného chladu bez průvanu je jedinečný a velmi příjemný. Pro vytápění je strop stejně vhodný, jako plnohodnotný systém jej již dnes bez problémů lze doporučit do moderních t.j. ultranízkoenergetických staveb.

Instalace stropního systému má svá specifika, proto je důležité sáhnout po ověřených a certifikovaných systémech, které povedou k požadovanému efektu pro montážní organizaci a také investora či uživatele budovy. Společnost Rehau se tímto poměrně mladým a moderním způsobem chlazení a vytápění zabývá intenzivně již více než 15 let, jen na Slovensku evidujeme více než 80.000 m2 instalované stropní plochy ve stovkách menších a větších objektů. V úzké kooperaci se zastoupeními Rehau v Maďarsku a v České republice se instalovaná plocha vyšplhá na více než trojnásobek přes 250.000m2 stropních chladících resp. topných systémů.

Stropní chlazení Rehau lze zrealizovat několika konstrukčními způsoby. Základem stropních systémů je rozvodná trubka z hitec materiálu PE-Xa s vynikajícími mechanickými vlastnostmi a odolností. Podle způsobu je zabudování do stropní konstrukce rozlišujeme tři základní druhy stropního chlazení a vytápění:

Suchý způsob pomocí chladícího sádrokartonu
Systém se vytvoří pomocí prefabrikovaných sádrokartonových desek s integrovanými trubkami RAUTHERM S 10,1 x 1 mm. Je to velmi vhodná alternativa pro místnosti s podhledy, šikmé plochy a stavby postavené suchým procesem. Rovněž je velmi výhodný při rekonstrukcích a dodatečných instalacích v domech nebo bytech.

Montáž se uskutečňuje na rastr z dřevěných nebo ocelových profilů. Pro dokonalejší usměrnění výkonu jsou desky vybaveny další izolací z PST o tloušťce 15 mm. Prázdná místa lze vyplnit běžným sádrokartonem tloušťky 15 mm.

Podomítkový „mokrý“ způsob
Trubky RAUTHERM S 10,1 x 1 mm jsou upevněny do houževnatých fixačních lišt a následně překryty vrstvou omítky tloušťky 23mm. Při omítání je nutno dodržovat jednoduché pokyny v technickém katalogu a doporučený postup výrobce omítky.

Podomítkový systém představuje ideální variantu pro plošné chlazení, není-li vyžadován podhled. Nabízí maximální výkon, výborné využití dostupné stropní plochy a příznivý poměr ceny a výkonu.

Stropní chlazení integrované v betonu
V případě, že se pro stropní chlazení rozhodnete včas a Vaše stavba vybavena monolitickými betonovými stropy, velmi hospodárným a zároveň komfortním řešením je integrovat stropní chlazení přímo do této masivní konstrukce. Trubky RAUTHERM S průměry 14 až 17mm z hi-tec odolného materiálu PE-Xa jsou v tomto případě umístěny v okolí spodní výztuže. Doporučujeme nechat aplikaci posoudit statikem.

Výhodou tohoto řešení jsou pak minimální dodatečné investice, které jsou však vyváženy potřebou včasného plánování osazení stropů svítidly a jinými zařízeními a vyšší setrvačností. Výborné zkušenosti uživatelů s tímto systémem však potvrzují jeho opodstatněnost jak u středních a velkých budov, tak u rodinných domů.

Regulace plošného chlazení
Nezbytným komponentem plošného chlazení je regulace, která vedle zabezpečení komfortu zamezí nechtěnému orosení, a tak znehodnocení chlazených ploch a stavebních konstrukcí. REHAU nabízí ucelený systém inteligentní regulace pro vytápění/chlazení, která zajistí prostorovou regulaci, ovládání zdroje tepla, zdroje chladu, ventilů a čerpadel a samozřejmě zabrání kondenzaci. V jednodušším provedení regulace pomocí čidel rosného bodu odstaví při hrozící kondenzaci chlazení konkrétního okruhu.

Zdroj chladící vody
Poslední nutnou součástí systému je zdroj chladu, tzn. zařízení, které Vám vyrobí chladnou vodu o teplotě 15 až 18 °C. Velmi častá je aplikace systému dvou studní, neboli tzv. suchý hloubkový vrt vybaven sondou, kdy se chlad získává ze spodní vody nebo země téměř zdarma v pasivním režimu. Vhodnými zdroji chladu jsou také tepelná čerpadla nebo tzv. tepelná čerpadla. chillery.

Výhody stropního chlazení Vás přesvědčí:
§ Vysoký komfort v létě i zimě
§ Výrazná úspora provozních nákladů
§ Neviditelnost = volnost u zařízení interiéru
§ Žádné víření prachu
§ Žádná nepříjemná proudění studeného vzduchu při chlazení
§ Zcela bezhlučný provoz
§ 10 letá záruka Rehau

- Komerční sdělení-live magazin